Themes - Twenty Twenty - en to hu translation catalogue (107 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
hu: Az alapértelmezett, 2020 nevű sablont úgy terveztük, hogy teljes mértékben kihasználja a blokkszerkesztő rugalmasságát.
    A szervezetek és a vállalkozások képesek dinamikus céloldalakat létrehozni végtelen elrendezési variációval a csoport- és oszlopblokkok segítségével. A középre helyezett oszlop a tartalomnak, és a finomra hangolt tipográfia ideálissá teszi a hagyományos blogok számára is. A teljes szerkesztőstílusok jó visszajelzést adnak arról, még a közzététel előtt, hogy a tartalom milyen módon fog megjelenni. A háttér és a hangsúlyos színek változtatásával egyedi megjelenítés biztosítható a Testreszabóval. A kiválasztott színhez automatikusan kiszámolja az összes elem színét, hogy a látogatók a mindig a legjobb, legkontrasztosabb élményben részesülhessenek.

en: Show author bio
hu: Szerző bemutatkozásának megjelenítése

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
hu: Archívum <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
hu: Az új UMoMA megnyitja kapuit

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
hu: Kategória:

en: Join the Club
hu: Csatlakozás a Klubba

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
hu: Taggá válni és exkluzív ajánlatok részese lenni! Ez az ajánlatunk!

en: From Signac to Matisse
hu: Signac-tól Matisse-ig

en: The Life I Deserve
hu: Az élet, amelyet érdemlek

en: October 1 -- December 1
hu: Október 1. -- December 1.

en: Read More
hu: Bővebben

en: August 1 -- December 1
hu: Augusztus 1. -- December 1.

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
hu: A modern művészet elsődleges helye Észak-Svédországban. Nyitvatartás a nyári hónapok alatt 10:00 - 18:00.

en: Overlay Opacity
hu: Átfedés átlátszósága

en: The color used for the text in the overlay.
hu: Az átfedésben használt szöveg színe.

en: Overlay Text Color
hu: Átfedés szövegszíne

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
hu: Az átfedéshez használt szín. Alapértelmezetten a kiemelőszín.

en: Overlay Background Color
hu: Átfedés háttérszíne

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
hu: Egyéni szín alkalmazása a hivatkozásokhoz, gombokhoz, kiemelt képekhez.

en: Custom
hu: Egyéni

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Primary Color
hu: Elsődleges szín

en: Search for:
hu: Keresés:

en: search again
hu: ismételt keresés

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
hu[0]: %s találat a keresett kifejezésre.
hu[1]: %s találat a keresett kifejezésre.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
hu: Fel %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
hu: Lap tetejére %s

[ctx: copyright date format]
note: translators: Copyright date format, see https://www.php.net/date
en: Y
hu: Y.

en: 404 not found
hu: 404 nincs találat

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
hu: Teljes szélességű sablon

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
hu: Korábbi <span class="nav-short">bejegyzések</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
hu: Újabb <span class="nav-short">bejegyzések</span>

en: Post
hu: Bejegyzés

en: Close search
hu: Keresés bezárása

en: Expanded Social links
hu: Bővített közöségi hivatkozások

en: Mobile
hu: Mobil

en: Expanded
hu: Bővített

en: Close Menu
hu: Menü bezárása

en: Social links
hu: Közösségi hivatkozások

en: Footer
hu: Lábrész

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
hu: Szerző: %s

en: Pages:
hu: Oldal:

en: Page
hu: Oldal

en: Scroll Down
hu: Görgetés lefelé

[ctx: submit button]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
hu: Keresés &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
hu: A keresett kifejezést nem találjuk. Javaslunk egy újabb keresést az alul lévő űrlap használatával.

en: Search:
hu: Keresés:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
hu: <span class="screen-reader-text">%s</span> szerkesztés

en: Sticky post
hu: Ragadós bejegyzés

en: Tags
hu: Címkék

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Post date
hu: Bejegyzés dátuma

en: Post author
hu: Bejegyzés szerzője

en: Social Links Menu
hu: Közösségi hivatkozások menü

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Menu
hu: Menü

en: Search
hu: Keresés

en: Continue reading
hu: Olvasás folytatása

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
hu: Nagyobb

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
hu: Normál

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
hu: Kicsi

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Subtle Background
hu: Finom háttér

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Accent Color
hu: Kiemelőszín

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
hu: Az itt található widgetek a lábléc második oszlopában jelennek meg.

en: Footer #2
hu: 2. lábrész

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
hu: Az itt található widgetek a lábléc első oszlopában jelennek meg.

en: Footer #1
hu: 1. lábrész

en: Skip to the content
hu: Ugrás a tartalomhoz

en: Social Menu
hu: Közösségi menü

en: Footer Menu
hu: Lábrész menü

en: Mobile Menu
hu: Mobil menü

en: Desktop Expanded Menu
hu: Asztali bővített menü

en: Desktop Horizontal Menu
hu: Asztali vízszintes menü

en: Powered by WordPress
hu: Köszönjük WordPress!

en: Comments are closed.
hu: A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.

en: Comments
hu: Hozzászólás

en: Older Comments
hu: Korábbi hozzászólások

en: Newer Comments
hu: Újabb hozzászólások

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
hu[0]: %1$s hozzászólás a(z) &ldquo;%2$s&rdquo; című bejegyzéshez
hu[1]: %1$s hozzászólás a(z) &ldquo;%2$s&rdquo; című bejegyzéshez

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
hu: Egy hozzászólás a(z) &ldquo;%s&rdquo; című bejegyzéshez

en: Leave a comment
hu: Egy jó hozzászólás jó lenne

en: Show sub menu
hu: Almenü mutatása

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
hu: #%d (cím nélkül)

en: By Post Author
hu: Bejegyzés szerzője

en: Your comment is awaiting moderation.
hu: A hozzászólás rendszer-moderációra várakozik.

en: Edit
hu: Szerkesztés

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
hu: %1$s - %2$s

en: says:
hu: szerint:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
hu: Bizonyosodjunk meg róla, hogy a kontraszt elég magas, ezáltal a szöveg jól olvasható.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
hu: Létrehoz egy parallax hatást, amikor a látogató görgeti a lapot.

en: Fixed Background Image
hu: Rögzített háttérkép

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
hu: Borító sablonminta

en: Summary
hu: Összegzés

en: Full text
hu: Teljes szöveg

en: On archive pages, posts show:
hu: Arhív oldalon mutatott bejegyzések:

en: Show search in header
hu: Keresés megjelenítése a fejlécben

en: Theme Options
hu: Sablon beállítások

en: Header &amp; Footer Background Color
hu: Fejrész és lábrész háttérszíne

en: Retina logo
hu: Retina logó

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
hu: A keresett oldal nem található. Talán eltávolították, átnevezték vagy esetleg nem is létezett.

en: Page Not Found
hu: Oldal nem található

note: Author of the theme
en: the WordPress team
hu: WordPress Magyarország Közösség
